O udruzi
EDUKA je udruga sa svrhom obrazovanja djece i mladih, poticanja volontiranja u lokalnoj zajednici, povećanja zaposlenosti na lokalnoj razini, poticanja razvoja lokalne zajednice u području održivog razvoja, socijalne skrbi, obrazovanja, zdravstva i gospodarstva, poticanja djece, mladih, odraslih i starijih osoba na aktivno sudjelovanje u društvu, povećanja razine javne svijesti o ulozi i jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva, promicanja međusektorske suradnje u društvu, doprinosa razvoju ruralnih zajednica, promicanja i zaštite ljudskih prava, poticanja i pružanje podrške razvoju poduzetništva i perspektivnih gospodarskih sektora (ruralni turizam, specijalni oblici turizma, energija, zeleno poduzetništvo i sl.)
Osnutak EDUKE
Udruga je osnovana 25. svibnja 2015. godine na inicijativu Općine Klinča Sela, a u sklopu provođenja projekta naziva EDUKA – lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja – u partnerstvu s Općinom Pisarovina i Regionalnim uredom HZZ-a u Zagrebu.
STRUČNI TIM
STRUČNI TIM:
- Dr. sc. Renata Kobetić, viši znanstveni suradnik na Institutu Ruđer Bošković u Zavodu za organsku kemiju i biokemiju (https://www.irb.hr/Zavodi/Zavod-za-organsku-kemiju-i-biokemiju/Laboratorij-za-biomolekularne-interakcije-i-spektroskopiju/Zaposlenici/Renata-Kobetic) a volonterski vodi udrugu EDUKA od srpnja 2019 godine u svojstvu predsjednice. Osmišlja, piše i provodi projekte i programe.
- Miljenko Vučković, dipl.ing.strojarstva, načelnik Općine Klinča Sela i prvi predsjednik udruge EDUKA, aktivno uključen u rad udruge od sudjelovanja u idejno osmišljavanje projekata do tehničke podrške u provođenju programa.
- Prof. dr. sc. Sanja Gottstein, redovna profesorica Biološkog odjela Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (https://www.pmf.unizg.hr/biol/sanja.gottstein). U ključena volonterski u pisanje projekata i provođenje projekata vezanih uz sinekologiju te ekologiju ali i predstavlja Eduku u članstvu WATER EUROPE (https://watereurope.eu/)
- Željka Gojšić – dipl ekonomist, zaposlenica Općinske udruge umirovljenika Klinča Sela kao koordinator aktivnosti a u rad Eduke uključena od listopada 2018 kao glavna koordinatorica, i administratorica svih aktivnosti vezanih uz poduku.
- Dario Karačić – stručnjak za razvoj i provedbu EU projekata s fokusom na lokalni razvoj, u rad EDUKE uključen od samih početaka 2015 godine, angažiran na pripremu projektnih prijedloga i provedbu aktivnosti.
- Ružica Šoić –magistra kemije, zaposlnica EDUKE kao voditeljica i koordinatorica STEM aktivnosti u projektu „Sinekološka STEM EDUKAcija u Klinči“
- Suzana Hrenek – prof. talijanskog i njemačkog jezika, uključena u rad EDUKE od samih početaka
- Ivana Kupina – dipl.iur.zaposlenica Općine Klinča Sela kao Viši stručni suradnik za pravna pitanja, uključena u rad EDUKE kao pravni savjetnik i stučnjak za javnu nabavu.
S Instituta Ruđer Bošković, IRB, Zagreb:
- Dr.sc. Renata Kobetić,
- Dr. sc. Ivo Crnolatac,
- Dr. sc. Lidija Tumir,
- Dr. sc. Marijana Radić Stojković,
- Dr. sc. Tomislav Portada,
- Dr. sc. Marko Košićek
S Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, PMF, Zagreb:
- Dr. sc. Sanja Gottstein,
- Dr. sc. Ivana Maquire,
- Dr. sc. Andreja Brigić,
- Dr. sc. Fran Rebrina,
- Dr. sc. Maria Špoljar,
- Dr.sc. Mirela Sertić Perić
- Dr. sc. Ivana Buj
Suradnici:
- Davorka Gorek – prof defektolog-logoped, stručni suradnik u školi i voditelj Inkluzivnog centra Profectus (https://www.centarprofectus.hr/)
- Ljiljana Mikulčić- magistrica filma (MFA in Cinema, San Francisco State University), profesorica filozofije i komparativne književnosti (Zagrebačko sveučilište), www.cyclofilm.com
- Ana Vezmarović- viša referentica u Upravnom odjelu za poslove Županijske skupštine i opću upravu
- Ivana Garašić- magistra psihologije i kbt terapeut, tajnica udruge „Ježeva kućica“ (https://www.jezevakucica.hr/)
- Nikolina Ribarić-prof. kemije i biologije, zamjenica gradonačelnika Jastrebarskog, https://www.jastrebarsko.hr/javna_uprava/ustrojstvo_grada/gradonacelnik/zamjenica_gradonacelnika/
PARNTERSTVO
U rad eduke i provođenje njenih programa su uključeni profesori/znanstvenici obrazovnih ustanova Instituta Ruđer Bošković, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta te Osnovne Škole Klinča Sela uz veliku podršku Općine Klinča Sela.
Osim toga kao vanjski suradnici su uključeni stručnjaci:
- Profesorice s Agronomskog Fakulteta: Dr. sc. Martina Babojelić Skenderović i Dr.sc. Vesna Židovec
- Meteorologinja Ines Srzić iz DHMZ
- Profesori s Fakulteta strojarstva i brodogradnje: dr.sc. Stanko Škec i Nikola Horvat
- Natalije Šinković, prof. engleskog i francuskog jezika
- Mirna Jeić Lončar pedagog i profesor hrvatskog jezika
- Ante Bežen red. prof u mirovini
- Danijela Johan dipl. učiteljica razredne nastave s pojačanim engleskim jezikom
- Ratko Johan prof.
- Zrinka Vancas prof hrvatskog i španjolskog jezika
- Josip Popčević dipl ing strojarstva
- Liječnice: Prof. dr. sc. Marina Šprem, doktorca Jasna Jančić
- Magistra filmske umjetnosti Ljiljana Mikulčić
- Preko 30 volontera studenata, učitelja i ostalih sugrađana
VOLONTERI
Nikolina Pulig, Karlo Tandarić, Ana Palijaš, Eva Krištić, Tara Peičić, Nikola Loknar, Antonija Đuriš, Kruno Vezmarović predvodi grupu roditelja djece koja pohađaju školu tenisa Radman, Šoški, Valečić, Koluder.
Projektno iskustvo
Projektno iskustvo do 2023.:
Projekti kojima je do sada odobreno financiranje za 2023. godinu:
- ” Eduka i Znanstvena avantura “, Općina Klinča Sela, 55.000,00 EUR
- „Znanstvena avantura“, Ministarstvo znanosti i obrazovanja i partneri (Grad Samobor, općina Stupnik i Općina Klinča Sela, 2023-20243; 33.526,67 EUR
- “ZNALAC”, Zagrebačka županija, 3.220,00 EUR
- „DO ZDRAVLJA KROZ UMJETNOST“ , Zagrebačka županija, 1.500,00 EUR
- „VRT BIORAZNOLIKOSTI“ , Zagrebačka županija, 1.000,00 EUR
Projekti kojima je odobreno financiranje za 2022. godinu:
- „KLINČIĆI- razvojni program podrške djeci na području općine Klinča Sela“, 2022-2024, ESF, 456.717,51 HRK
- „Znanstvena avantura“, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, 2022-2023; 148.581,33 HRK
- “Znanje je moć”, Općina Klinča Sela, 120.000,00 HRK
- “Male Škole”, Zagrebačka županija, 10.000,00 HRK
- „Amruševo“ , Zagrebačka županija, 20.000,00 HRK
- „Mali vrtlari“ , Zagrebačka županija, 9.000,00 HRK
Projekti kojima je odobreno financiranje za 2021. godinu:
- Sinekološka STEM EDUKAcija u Klinči, 2021-2023, ESF, 2.341.515,84 kuna
- “Znanje je moć”, Općina Klinča Sela, 186.000,00 HRK
- “Pingići” Zagrebačka županija, 15.000,00 HRK
- “VODA- Vitalno Obrazovanje Dječjom Admiracijom*” Zagrebačka županija, 12.000,00 HRK
- “SVJETSKI DAN VODA” Zagrebačka županija, 16.000,00 HRK
Projekti kojima je odobreno financiranje za 2020. godinu:
- “EDUKAcija djece i odraslih u Klinči”, Općina Klinča Sela, 77.974,91 HRK
- Koncept EDUKAcije i promicanja zdravlja djece i mladih; Zagrebačka županija, 5.000,00 HRK
- Mentalna EDUKAcija; Zagrebačka županija, 9.000,00 HRK
- Multimedija u EDUKAciji; Zagrebačka županija, 3.000,00 HRK
- Tko želi znati više?; Zagrebačka županija, 3.000,00 HRK
Projekti od ranije:
Projektno iskustvo: „EDUKA“ IPA IV., LEDI 2015.-2016., 69.666,27 €; “Naš kutić za čitanje”, Zaklada Zamah 2016.,13.000 HRK: „Program javnih radova za aktivaciju žena u lokalnoj zajednici“, 2016.,130.000 kn; „Podrška poslovanju“, Klinča Sela, 2016/17, 100.000 HRK; JobCollege SAVA, ESF, 2018-2020., 1.025.125,72 HRK;
Donatori
EDUKA je udruga s misijom pokretanja lokalnog razvoja na području općine Klinča Sela.
EDUKACIJA
Udruga EDUKA provodi veliki broj edukativnih aktivnosti za sve uzraste. Aktivnosti su besplatne za korisnike a financirane su iz projekata koje EDUKA prijavljuje na natjecaje Općine Klinča Sela, Zagrebačke županije te EU fondova. Za najmlađu populaciju su to radionice stranih jezika te pripreme za polazak u školu. Besplatne instrukcije iz svih predmeta za osnovnu i srednju školu kao i pripreme za maturu za sve naše školarce se provode tokom cijele godine. Popularizacija znanosti je trenutno s naglaskom na STEM podrucje a provodi se za sve uzraste kroz radionice, seminare, predavanja u okviru projekta Sinekološka STEM EDUKAcija u Klinči. Sinekologije (grana ekologije koja se bavi proučavanjem biljnih i životinjskih zajednica odn. kopnenih i vodenih ekosistema, a koja se osim onih iz biologije, koristi i saznanjima iz kemije, fizike, matematike, te brojnih drugih prirodnih znanosti).
Tu su i brojne druge aktivnosti kao što su volonterske akcije u vrtu Amruševo, filmske radionice, stolni tenis, tematska predavanja, antistresne vjezbe…
Sve te aktivnosti se provode u suvremeno opremljenim prostorima financiranih uglavnom iz EU sredstava:
Stalni postav EDUKE
- Multidisciplinarnii laboratorij (190 m2)
- Informatička ucionica
- Ucionica s garderobom
- Vrt amruševo (1,5 ha) s voćnjakom, gredicama, “Bugs 4 us” centrom, jezercem, potok Okičnica
- Kombi
- Multimedijska dvorna (200 sjedala)
- Meteorološka postaja
Stalni postav EDUKE
Multidisciplinarni laboratorij za provođenje STEM radionica
Multidisciplinarni laboratorij (190 m2) je opremeljen didatktickom opremom ali i profesinalnim instrumentima za provodenje edukativnih radionica iz podrucja kemije, biologije, fizike i drugih tehničkih znanosti. Laboratorijski prostor je suvremeno opremljen laboratrijskim namještajem, posuđem i priborom (npr. digestorom, analitičkim vagama, multipramaterskim fotometrom, lupama i mikroskopima, magnetskim mjesalicama), ali i zaštitnom opremom (od jednokratnih zaštitinih rukavica do digestora u kojem se izvode pokusi). Laboratorij je novoizgraden i ureden te posjeduje sva tehničke i sigurnosne certifikate. Uz laboratorij su učionica te garderoba i čajna kuhinja.
Informatička učionica
Informatička učionica – Suvremeno opremljena informatička učionica s 10 stolnih racunala ali i 10 prijenosnih račula, projektorom, velikim interaktivnim ekranom, platnom , konferencijskom kamerom. Kompletno uređen prostor za online nastavu ali i provodenje virtualnih radionica te robotike.
Vrt bioraznolikosti AMRUŠEVO
Vrt bioraznolikosti AMRUŠEVO (1,5 ha) s voćnjakom, gredicama, “Bugs 4 us” centrom, jezercem, meteorološkom postajom, potokom Okićnica. Vrt bioraznolikosti AMRUŠEVO će se kao stalni postav koristiti za organizirano podučavanje djece i mladih o održivom okolišu i ekosustavu tijekom projekta (radionice, uzorkovanje, praćenje populacija) te će tijekom i nakon projekta biti javno dostupan općoj populaciji, posjetama obrazovnih organizacija i udruga, suradnju s fakultetima i sl. Vrt je otvoren 24/7/365 za sve posjetioce.
Tijekom cijelog projekta se radi na uređenju vrta bioraznolikosti AMRUŠEVO na zemljištu ustupljenom od strane Općine Klinča Sela površine 11.903 m2 te 1.570 m2 od Republike Hrvatske i predstavlja stalni postav za promociju bioraznolikosti te provedbu radionica popularizacije STEM-a s naglaskom na prirodoslovne znanosti (sinekologija). Uređenje podrazumijeva pripremu zemljišta, hortikulturno uređenje, nabavu i sadnju tradicionalnih voćkarica i drugih drvenastih biljaka, uređenje jezerca sa sadnjom makrofitske vodene vegetacije te izradu i postavljanje staništa za korisne kukce “BUGS 4 US” centar.
Za uređenje i funkcinalnost vrta potrebno je dovoziti biološki materijal s 4 različita Natura 2000 područja unutar Općine Klinča Sela (krug od 20 km minimum). Vrt bioraznolikosti će služiti za provedbu radionica u obliku sadnje raznovrsnog bilja te aktivnog mjerenja (unikatni inovativni sustav mjerenja CLIMAGRO), analize, terenskih istraživanja i praćenja uvjeta, sastava zajednica organizama i njihovog naseljavanja u malim vodnim tijelima. Vrt Amruševo i laboratorijski prostor su na različitim lokacijama.
Priobalna vegetacija oko jezerca će se izučavati u svrhu utjecaja trofije na mala vodna tijela te će se provoditi uzorkovanje za provedbu pokusa u laboratoriju. Tradicionalne voćkarice i ukrasno bilje će se koristiti za proučavanje genetike, uspoređivanje tradicionalnih i komercijalnih biljaka s uzorkovanjem i provedbom pokusa u laboratoriju. Hoteli za insekte “BUGS 4 US” centar će se koristiti za provedbu radionica o utvrđivanju vrsta solitarnih oprašivača, korisnih kukaca, razumijevanje njihove uloge u prirodi te poveznice s biljkama. Vrt će se koristiti i za sadnju te proučavanje korisnih biljaka i tradicionalnog ukrasnog bilja. U vrtu bioraznolosti je postavljena meteorološka stanica s pripadajućom opremom koja služi za praćenje, bilježenje, analizu podataka te korištenje informacija za provedbu znanstvenih istraživanja u vrtu kao i u STEM laboratoriju (CLIMAGRO i TESTO).
Kombi Opel ZAFIRA sa 9 sjedala
Dio STEM radionica se provodi i na drugim lokalitetima na području Klinča Sela (4 različita Natura 2000 područja unutar Općine Klinča Sela ) koji su u radijusu od 20 km gdje će sudionici radionica uzimati uzorke, pronalaziti i analizirati biološki materijal te prikupljati ostale informacije vezano za temu radionica. Za provedbu aktivnosti udaljenih od vrta bioraznolikosti će se koristiti kombi vozilo za prijevoz sudionika, znanstvene opreme i alata te uzoraka nazad u vrt bioraznolikosti i/ili STEM laboratorij.
Multimedijska dvorana
Opremljena dvorana u Društvenom domu Klinča Sela modernom opremom za projekciju video sadržaja, kontrolu i produkciju visokokvalitetnog zvuka, osiguravanje kvalitetnog osvjetljenja te prezentacijskom opremom sa osiguranih 200 sjedala i pozornicom. Ova oprema omogućava razvoj i provedbu novih kulturnih i obrazovnih sadržaja uključujući prikazivanje filmova, izvedbu predstava, kulturno umjetničkih događanja, organizaciju prezentacija i edukacija, treninga, proba, javnih nastupa, skupština i sl.
Meteorološka postaja
U vrtu Amruševo je postavljena agrometeorolska postaja koja ima mogućnost praćenja 600 različitih parametara, Trenutno je nekoliko priključenih senzora koji 24/7/365 izvjestavaju o temperaturi zraka i tla, vlazi u zraku, zemlji, listu, denrimetar koji prati rast voćaka, tlak zraka i td.
Savjetovalište udruge EDUKA
Pozivamo sve zainteresirane da svake srijede od 17 do 19 sati slobodno dođu na otvorena vrata EDUKE – centra lokalog razvoja gdje mogu dobiti detaljnije informacije o radu udruge i njenim aktivnostima te mogućem ukljucivanju u rad udruge ili sudjelovanje u radionicama.
Informacije vezane uz poduku za osnovnu ili srednju školu možete dobiti u uredu EDUKE, subotom od 9-12 sati ili na mail eduka@eduka.hr .
Sve poduke, radionice kao i pripreme za maturu su besplatne za stanovnike općine Klinča Sela jer se financiraju iz proračuna Općine Klinča Sela. STEM radionice se financiraju iz Europskog socijalnog fonda pa su besplatne i za sve ostale polaznike iz cijele Republike Hrvatske.
Moguća je pomoć i podrška pri pisanju, prijavi ili pak pretraživanju otvorenih natječaja iz raznih izvora financiranja bilo da ste fizička osoba, OPG, obrt ili trgovačko društvo.